تکنولوژیک نیوز

اعتراض هزاران کارمند گوگل به همکاری در برنامه هوش مصنوعی ارتش آمریکا

هزاران تن از کارمندان گوگل با امضای درخواستی به ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل اعتراض خود را مبنی بر مشارکت گوگل در برنامه هوش مصنوعی وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کردند. ماه قبل خبر حضور گوگل در پروژه Maven به طور رسمی اعلام شد که طی آن گوگل به پنتاگون در استفاده از هوش مصنوعی برای آنالیز فیلم‌های تهیه شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین کمک خواهد کرد.

به رغم تضمین‌های داده شده که از این قابلیت در موارد غیرجنگی استفاده خواهد شد اما کارمندان گوگل از شرکت خواسته‌اند در این همکاری تجدید‌نظر کند. طبق گزارش نیویورک تایمز بیش از ۳۱۰۰ نفر از کارمندان این تقاضا را امضا کرده‌اند. این تعداد امضا تنها چند روز پس از قرار‌گیری این درخواست بر روی سیستم ارتباط داخلی گوگل جمع‌آوری شد.

در این درخواست ضمن ابراز اطمینان از عملکرد شرکت در کنترل و نظارت بر استفاده غیرجنگی برنامه، اعلام شده که نگرانی‌ها از غیر قابل اطمینان بودن طرف مقابل است و اینکه احتمال دارد ارتش امریکا بعد از تحویل گرفتن فناوری از گوگل، از آن برای اهداف نظامی و جنگی استفاده کند.

شرکت پیش‌تر اعلام کرده بود که پنتاگون بر اساس اطلاعات طبقه بندی نشده از نرم‌افزار تشخیص متن باز اشیا که در دسترس تمامی مشتریان Google Cloud است، استفاده خواهد کرد. این فناوری برای علامت گذاری تصاویر تهیه شده توسط هواپیما‌های بدون سرنشین و بازبینی توسط کادر نیروی انسانی کاربرد دارد.

در خط اول این درخواست از ساندرا پیچای، مدیرعامل شرکت برای لغو این پروژه نوشته شده: “ما معتقدیم که گوگل نباید در تجارت جنگ وارد شود”. آن‌ها همچنین از شرکت خواسته‌اند که با اعلام شفاف موضع خود در این رابطه، نه گوگل و نه زیرمجموعه‌هایش، هرگز هیچ‌گونه فناوری مرتبط به جنگ را نسازد، تبلیغ نکند و به اجرا درنیاورد. به علاوه رابطه گوگل با ارتش امریکا، به راحتی می‌تواند بر شهرت و محبوبیت گوگل در بین عموم مردم خدشه وارد کند. به‌خصوص در مورد موضوع جدید و جذابی که هنوز به طور کامل در بین مردم جا نیفتاده‌ است و بسیار از افراد درک درستی از قابلیت‌ها و کاربرد آن ندارند.