تکنولوژیک نیوز

گزارش وزیر ارتباطات از توییتر درباره حملات سایبری گسترده به زیرساخت کشور

با توجه به توییت‌های اخیر وزیر ارتباطات در نیمه‌های شب ۱۷ فروردین و بامداد روز شنبه، ۱۸ فروردین، گویا حملات سایبری گسترده‌ای به زیرساخت کشور در حال وقوع است.

چند روزی است که گزارش فراوانی مبنی بر اختلالات فراوان اینترنت به دستمان می‌رسد اما گویا این اختلالات، مقطعی و اتفاقی نبوده و مربوط به حمله های سایبری است.

وزیر ارتباطات در ساعت ۱۱ و ۵۴ دقیقه شب روز جمعه ۱۷ فروردین، در حساب کاربری خود در توییتر گفت:

امشب برخی از مراکز داده کشور با حمله سایبری مواجه شده‌اند. تعدادی از مسیریابهای کوچک به تنظیمات کارخانه‌ای تغییر یافته‌اند. مرکز ماهر به یاری این مراکز داده،حمله را کنترل و در حال اصلاح شبکه‌های آنان به حالت طبیعی هستند. تلاشها برای ناامن جلوه دادن‌ها یک فرصت برای اصلاح اشکالهاست

توییت اول وزیر ارتباطات در خصوص حملات سایبری امشب
توییت اول وزیر ارتباطات در خصوص حملات سایبری امشب

آذزی جهرمی دقایقی بعد و در ۲۲ دقیقه بامداد روز جمعه ۱۸ فروردین عکسی را به همراه متن زیر در توییتر خود منتشر کرد و گفت:

بررسیهای اولیه حاکی از آن است که در تنظیمات مسیریابهای مورد حمله قرار گرفته، با حک پرچم ایالت متحده، اعتراضی درباره انتخابات آمریکا صورت گرفته است. دامنه حملات فراتر از ایران است. منشا حملات در دست بررسی است


دقایقی بعد و در ۴۲ دقیقه بامداد امروز (۱۸ فروردین) آخرین توییت خود را تا این لحظه بدین شرح منتشر کرد:

تا کنون بیش از ۹۵ درصد مسیریابهای متاثر از حمله به حالت عادی بازگشتند و سرویس دهی را از سر گرفتند

وزیر ارتباطات دقایقی بعد در توییت سوم خود در بامداد روز 18 فروردین به این نکته اشاره کرد که تاکنون بیش از 95 درصد مسیریاب های متاثر از حمله به حالت عادی بازگشته اند.
وزیر ارتباطات دقایقی بعد در توییت سوم خود در بامداد روز ۱۸ فروردین به این نکته اشاره کرد که تاکنون بیش از ۹۵ درصد مسیریاب های متاثر از حمله به حالت عادی بازگشته اند.

بنابراین با توجه به این موارد، احتمالا اختلالات چند روز اخیر اینترنت در برخی ساعات، به همین موارد مرتبط بوده و همان‌طور که وزیر ارتباطات اشاره کرد، حملات سایبری گسترده‌ای، زیرساخت کشور را هدف قرار داده است.


آپدیت ۱:۱۸ روز ۱۸ فروردین: حسام آرماندهی موسس کافه بازار به آخرین توییت وزیر جواب داد و گفت:

متاسفانه دیتاسنتر خیال پاسخگویی به مشتریانش ندارد و ما علت را باید در توییتر متوجه بشویم. در صورت امکان تخمین رفع مشکل ۵ درصد دیگر که دیوار، کافه‌بازار و بسیاری خدمات دیگر را با مشکل مواجه کرده نیز اعلام کنید.

و وزیر در پاسخ به سوال وی اضافه کرد:

تخمین ارائه شده به بنده برای بیست دقیقه دیگر است.

حسام آرماندهی در توییت آخر وزیر از ایشان سوالی پرسیده بود و وزیر در پاسخ گفت: "تخمین ارائه شده به بنده [برای رفع کامل مشکل] برای بیست دقیقه دیگر است"
حسام آرماندهی در توییت آخر وزیر از ایشان سوالی پرسیده بود و وزیر در پاسخ گفت: “تخمین ارائه شده به بنده [برای رفع کامل مشکل] برای بیست دقیقه دیگر است”

آپدیت ساعت ۲ بامداد روز ۱۸ فروردین: نزدیک به ۱ ساعت از آخرین توییت وزیر در جواب به حسام آرماندهی مبنی بر اینکه ۲۰ دقیقه دیگر مشکلات مربوط به حمله گسترده به زیرساخت سایبری کشور مرتفع خواهد شد، می‌گذرد؛ اما همچنان منتظر وزیر هستیم تا خبر قطعی رفع این مشکل را توییت نمایند.

کافه بازار تا دقایقی قبل همچنان با مشکل مواجه بود و دیوار همچنان با نمایش ارور ۵۰۴، از دسترس کاربران خارج شده است. هنوز از تعداد سایت‌هایی که تحت تاثیر این حمله و اختلال اینترنتی قرار گرفته‌اند، اطلاعی در دست نیست.

 


آپدیت ۲:۱۰ بامداد جمعه، ۱۸ فروردین: کافه بازار دقایقی است که به طور کامل در دسترس قرار گرفته است، اما به نظر می‌رسد که با افت سرعت بسیار زیادی در هنگام لود مواجه است. دیوار همچنان با ارور مواجه بوده و ارور “Bad Gateway” یا ۵۰۲ را به کاربران نمایش می‌دهد.


آپدیت ۲:۵۰ بامداد ۱۸ فروردین: دیوار در حال حاضر ارور ۵۰۳ یا “Service Temporarily Unavailable” نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد سایت‌های باشگاه خبرنگاران جوان (YJC)، تابناک، برترین‌ها و نینی بان نیز از دسترس خارج شده و یا با اختلالات لحظه‌ای روبه‌رو هستند.