تکنولوژیک نیوز

اتهام جدید اپل : نقض حق اختراع و سرقت فناوری اثر انگشت

نقص حق اختراعات امروزه به یک امر معمولی تبدیل شده است و بسیاری از شرکت‌ها با اندک تغییراتی در طراحی و بالا و پایین بردن یک ویژگی ادعا می‌کنند این فناوری اختراع آنها و ساخت خودشان است و شرکت‌های بزرگ‌تر مانند اپل معمولا بیشتر در مظان اتهام هستند.

در این بین شرکت اپل دایما در حال سر و کله زدن با شرکت‌های ریز و درشتی است که ادعا دارند اپل فناوری‌های ساخت آنها را به سرقت برده است. در آخرین مورد، کوپرتینویی‌ها وارد ماجرایی جدید در مورد اسکنر اثر انگشت شده‌اند و یک شرکت کره‌ای به نام Firstface، ادعا کرده‌ است فناوری ساخت اسکنر اثر انگشت که برای دکمه هوم صفحه اصلی گوشی هوشمند یا همان Touch ID استفاده شده است، متعلق به آنها است.

این اتهامات و ادعای دزدی فناوری توسط اپل، مستقیما از سوی چانگ جای لارک مدیر عامل این شرکت زده شده است. او اعلام کرده که آنها مالک فناوری سیستم تشخیص هویت اثر انگشت موبایل هستند و استفاده از اسکنر اثر انگشت برای دکمه هوم آنها مربوط به سال ۲۰۱۱ است و دیوایس‌هایشان در بسیاری از کشور‌ها از جمله ژاپن، کره و ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته بوده است. اپل فناوری Touch ID را در سال ۲۰۱۲ برای گوشی آیفون ۵ معرفی کرده بود.

البته شاید هم چنین ادعایی تنها تلاشی به منظور کسب پول مفت و راحت از شرکت اپل باشد. شرکت اپل اخیرا نیز درگیر پرونده حقوقی دیگری بر سر مسئله نقض حق اختراع بود و اپل به دلیل دزدیدن فناوری مرتبط باFaceTime، وی پی ان (VPN) روی Demand و آی‌مسیج (iMessage) باید مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار را به شرکت هولدینگ VirnetX پرداخت کند.