تکنولوژیک نیوز

طرح رجیستری و قطع شدن ۴ هزار گوشی مسافری تا یک ماه آینده

با اجرایی شدن طرح رجیستری، مانند همیشه عده ای در پی کشف راه های دور زدن آن، در جهت ثبت گوشی دست به تخلف زده اند. حالا کمیسیون رجیستری از شناسایی این تخلفات خبر داده و اعلام کرده است که این گوشی ها در طی ۳۰ روز آینده قطع خواهند شد.

کمیته راهبری طرح رجیستری (همتا) در اطلاعیه ای با اشاره به شناسایی تخلف خلاف‌اظهاری ۴ هزار دستگاه تلفن همراه در سامانه ثبت گوشی مسافری، اعلام کرده است:

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، متاسفانه مشاهده شده برخی از متقاضیان در اعلام برند و مدل تلفن همراه در سامانه ثبت گوشی‌های مسافری خلاف ‌اظهاری داشته و حقوق و عوارض گمرکی متناسب با برند و مدل تلفن همراه خود را پرداخت نکرده‌اند.

بدین ترتیب در صورتی که ثابت شود خلاف‌اظهاری در سامانه ثبت گوشی‌های مسافری صورت گرفته است، از ثبت شناسه تلفن همراه مذکور ممانعت به عمل میاید و هزینه پرداخت شده نیز تحت هیچ عنوانی به شخص عودت داده نخواهد شد. البته این نکته نیز لازم به ذکر است این اقدام (خلاف ‌اظهاری) از مصادیق بارز تخلفات گمرکی محسوب می شود و مطابق با قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران با آن برخورد خواهد شد.

خلاف اظهاری ۴ هزار دستگاه تلفن همراه مسافری هفته گذشته در سامانه گمرک شناسایی شد، پس از آن درخواست ثبت این گوشی‌ها در سامانه همتا بلافاصله لغو شد و این گوشی‌ها حداکثر تا ۳۰ روز آینده قطع خواهند شد و پس از آن تحت هیچ عنوانی امکان دریافت خدمات از شبکه‌های اپراتوری را نخواهند داشت.

نکته مهم:

توجه داشته باشید که اگر قصد خرید گوشی جدیدی دارید و از متن پیامک استعلام اصالت (از طریق کد دستوری *۷۷۷۷#) متوجه شدید که گوشی ای که قصد خرید آن را دارید به صورت مسافری وارد کشور شده است، از خرید آن صرف نظر کنید و یا از فروشنده بخواهید در فاکتور فروش شناسه (IMEI) گوشی را درج و قید کند که عوارض گمرکی گوشی خریداری شده بصورت صحیح پرداخت شده است. فاکتور باید ممهور به مهر رسمی فروشنده باشد.