تکنولوژیک نیوز

عرضه سمند شاسی بلند ( قیمت و زمان )

نام سمند شاسی بلند یا به اصطلاح همان SUV که بایستی آن را یک کراس اور شهری دانست، چند وقتی است که توسط بسیاری دهان به دهان چرخیده و شنیده می‌شود.

با توجه به آنکه تب خودروهای شاسی بلند این روزها در کشور بسیار داغ است و طیف گسترده‌ای از علاقه‌مندان به آن روی آورده‌اند، پس انتظار می‌رود که بزرگ‌ترین سازنده خودروی کشورمان سرانجام دست به طراحی و تولید این اتومبیل بزند تا بلکه بخشی از این نیاز را با یک محصول وطنی پاسخ دهد.

به‌تازگی طرحی نیز در برخی از وب‌سایت‌های خبری دست به دست می‌شود و خبر از تصویر نهایی این خودرو می‌دهند، در صورتی‌که مشخص است چنین طرحی یک نمونه نهایی نیست و شاید بیشتر از همه، یک شبیه‌سازی از سواری سمند فعلی در قالب کراس اور آن باشد.

البته طراح سمند شاسی بلند، به‌خوبی ایده‌اش را پیاده سازی کرده و شاید با مشاهده عملکرد شرکت بزرگی چون پورشه که توانسته ژن محصولات اسپرت و سواری خودش را به‌درستی در بطن شاسی بلندی چون ماکان و کاین وارد کند، دست به چنین عملی زده است.

اما بایستی پرسید آیا به‌راستی سمند شاسی بلند تولید می‌شود؟ آیا زمزمه‌هایی که چند سال پیش توسط حتی مدیران ایران خودرو نیز تایید ضمنی شد، به حقیقت خواهد پیوست؟

زمان عرضه سمند شاسی بلند

از آنجایی که هیچ چیزی به‌صورت رسمی توسط ایران خودرو تایید نشده، پس نمی‌توان زمان قطعی برای ورود این محصول احتمالی پیش‌بینی کرد اما اگر فرض بگیریم که چنین امری تایید گردد، با توجه به سوابق گذشته می‌توان حدس زودترین زمان احتمالی ورود این محصول به بازار، اواسط سال ۱۳۹۸ و چه بسا ۱۳۹۹ باشد. حتی اگر عدد ۱۴۰۰ را هم دیدید، باز تعجب نکنید (همه این‌ها بسته به این شرط است که امسال عرضه چنین محصولی تایید شود).

قیمت سمند شاسی بلند

قاعدتا همه ایرانیان انتظار دارند که اولین شاسی بلند وطنی، بهایی پایین‌تر از رقبای حتی چینی خودش داشته باشد. بنابراین انتظار می‌رود اگر قیمت خودروها در همین حول و حوش فعلی باقی بماند، سمند شاسی بلند بهایی بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان داشته که با توجه به امکانات ظاهری و فنی، قاعدتا نوساناتی نیز خواهد داشت.

آیا سمند شاسی بلند تولید خواهد شد؟

تجربه نشان داده که اگر ایران خودرو تصمیم به تولید چنین محصولی هم بگیرد، خیلی بعید  است از نام سمند بر رویش استفاده کند! وقتی در کشور ما خودرویی چون تیبا با کمی تغییر ظاهری و به اصطلاح فیس‌لیفت، نام جدید ساینا را گرفته و محصول بعدی نیز کوییک نامیده می‌شود، چرا یک اتومبیل با سگمنت کاملا تازه، از همان نام قدیمی استفاده کند؟ پس این احتمال را بدهید در صورت تولید یک شاسی بلند، نامی جدید را هم برای آن بشنوید.