تکنولوژیک کالا

حمله گسترده DDoS دلیل قطع شدن تلگرام

بامداد امروز پاول دوروف در پستی در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد به دلیل داغ شدن بیش از حد تعدادی از سرورها اختلالاتی طی ساعت های آینده برای کاربران اروپایی این اپلیکیشن پیش خواهند آمد و به این ترتیب پیش از وقوع حادثه مورد نظر آن را به کاربران اطلاع داده و بابت آن عذرخواهی کرد. با این حال از صبح امروز تقریبا تمامی کاربران ایرانی نیز با قطع شدن دسترسی خود به تلگرام مواجه شدند. در حالی که در ابتدا تصور می شد دلیل این قطعی تصمیمات گرفته شده از سوی مقامات داخلی، دادستانی و شورای عالی فضای مجازی باشد، پاول دوروف در پیامی دیگر به توضیح اتفاقات رخ داده شده پرداخت.

به گفته وی دلیل اصلی قطع شدن تلگرام در بسیاری از مناطق به ویژه ایران، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده، در کنار داغ شدن تعدادی از سرورها، حمله گسترده DDoS است که باعث شده تیم تلگرام قادر به مسدود کردن تعداد بیشماری IP نباشد و به همین دلیل سرویس آن از دسترس خارج شود. پاول دوروف اعلام کرد تلگرام در حال تلاش برای رفع این مشکل است اما درباره زمان قطعی برطرف شدن آن و همچنین کشور مبدا و شروع کننده این حملات توضیحات بیشتری ارائه نکرده است.

حمله DDoS یا Distributed Denial of Service به معنی حمله توزیع شده محروم سازی از سرویس، روشی است که معمولا از آن برای از کار انداختن سرورهای میزبانی وب یا زیرساخت هایی مانند سیستم بانکداری استفاده می شود و با دو تکنیک “از کار انداختن سرویس ها” یا “غرق کردن سرویس ها با بسته های داده بسیار زیاد” انجام می شود. از جمله روش های اجرای این حمله می توان به مصرف منابع محاسباتی مانند پهنای باند، حافظه، فضای دیسک و زمان پردازش، ایجاد تداخل در اطلاعات پیکربندی، ایجاد تداخل در اطلاعات وضعیت، ایجاد تداخل در تجهیزات فیزیکی شبکه و یا ایجاد مانع ارتباطی بین کاربران و سرویس برای مسدود کردن دسترسی اشاره کرد. حملات توزیع شده به جای استفاده از یک مرکز مشخص، از مجموعه ای از IP ها و چندین سیستم استفاده می کنند