تکنولوژیک نیوز

ممنوع التصویر شدن وزیر ارتباطات

هفته گذشته در خبرها اعلام شد که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مخالف تصویب قانون اختیارات صوت و تصویر فراگیر برای صدا و سیما است. حالا با گذشت یک هفته، به نظر میرسد که صدا و سیما به اظهارات وزیر ارتباطات واکنش نشان داده و وزیر ارتباطات کشور را ممنوع التصویر کرده است!

به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از یک منبع آگاه پس از اعتراض جهرمی به موضوع صوت و تصویر فراگیر و افشای جزئیاتی از قراردادهای صدا و سیما با پیمانکاران، علی عسکری رئیس صدا و سیما در ابلاغی به معاونت سیاسی و بخش خبر، دستور داد هرگونه پخش اخبار از وزیر ارتباطات و وزارت ارتباطات صرفا با هماهنگی معاونت مربوطه صورت پذیرد.

جهرمی در اظهارات هفته گذشته خود اعلام کرده بود که صداوسیما قصد دارد تنظیم مقررات، تصدی گری و مالکیت در حوزه صوت و تصویر را به صورت یکجا در دست بگیرد و براساس این رویه، قرارداد بسته، مزایده ای برگزار کرده و پنج پیمانکار انتخاب کرده است.  او همچنین گفته بود که صداوسیما در انتخاب این پیمانکاران به فعالان عرصه صوت و تصویر اعلام کرده که باید جدا از ضمانت نامه ها و تعهداتی به سازمان، ۵۰ درصد کل درآمدهای خود را نیز به این سازمان بدهند؛ ضمن آنکه کسانی که فاقد مجوز این سازمان باشند با حکم مرجع قضایی تعطیل خواهند شد. مفهوم این کار آنکه هر شرکتی بخواهد در این عرصه وارد شده و فعالیت کند علاوه برهزینه های ثابت خود، باید نیمی از درآمد آن را به صدا و سیما بدهد؛ این کار سبب افزایش قیمت تمام شده خدمات صوت و تصویر برای کاربران شبکه ملی اطلاعات می شود. این افزایش قیمت، در تولید محتوا برای این عرصه مانع ایجاد می کند.

آذری جهرمی نحوه ورود صداوسیما به این عرصه را بازدارنده رشد تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات ایران دانست. حالا به نظر میرسد که اظهارات وزیر ارتباطات باب میل صداوسیما و رئیس این سازمان نبوده و آنها در یک اقدام متقابل تصمیم به ممنوع التصویر کردن وزیر ارتباطات گرفته اند.